نیروگاه فوق بحرانی
سپتامبر 29, 2017
نقش حیوانات در قطعی برق
سپتامبر 29, 2017

۱۷ خرداد ۱۳۹۴

به گزارش انرژی‌هاب به نقل از خبرنگار باشگاه خبرنگاران مشهد، مهندس سید حسن قریشی افزود : نخستین واحد این نیروگاه با شش واحد گازی و سه واحد بخار با ظرفیت هزار و ۴۱ مگاوات ساعت با ۲۷ درصد سهم تولید برق خراسان رضوی، در سال ۷۴ در مدار تولید قرار گرفت که میزان تولید سال گذشته حداقل شش میلیارد کیلو وات ساعت بوده است.

وی با بیان اینکه نیروگاه خیام به دلیل ایجاد و نگهداری ۱۵۰ هکتار فضای سبز، نگین سبز صنعت نیشابور محسوب می شود، گفت : میزان گازهای خروجی از دودکش توسط شرکت های معتمد سازمان حفاظت محیط زیست پخش می شود.

مدیرعامل نیروگاه های سیکل ترکیبی خیام نیشابورافزود : نیروگاه های سیکل ترکیبی به دلیل راندمان بالا و مصرف کم آب و سیستم کنترل مدرن، جزء اقتصادی ترین نیروگاه های کشور به شمار می روند.

قرشی گفت : این ترکیب حرارت خروجی ۵۰۰ درجه توربین گاز را گرفته و به دیگ بخار انتقال می دهد و همین سبب کاهش حرارت دودکش گاز به ۱۰۰ درجه می شود و بهترین راندمان دوربین نیروگاه های کشور در سطح ۴۷ درصد می باشد.

وی خاطر نشان کرد: نیروگاه حتی یک روز تعطیلی نداشته و تولید برق بی وقفه در آن ادامه داشته است و برای کاهش وابستگی به خارج، حمایت از تولیدات نخبگان و صنعتگران ایرانی، بیش از ۵۰۰ قطعه مورد نیاز نیروگاه نیشابور با همکاری واحد تعمیرات نیروگاه ساخته و در این واحد تولیدی به کارگیری شده است.